      2024 Thumb BEDROCK 324 ET90-PO4T48
      SA, NSW - Delivers Nationally
      • +2
      Contact Seller
      Ask for Price
      Contact this seller for accurate pricing
      Finance Repayment Calculator
      Get a quote from our independent finance provider
      View Instant Finance Quote
      RENT IT NOW, OWN IT LATER.
      Your Alternative Pathway To Ownership.
      LEARN MORE >
      Category:
      Excavator Thumb
      Make:
      BEDROCK
      Model:
      324
      No. in Stock
      1
      Year:
      2024
      Member Since: Jul 2014
      Platinum Member
      Listings: 1738
      Sellers Stock ID:
      ET90-PO4T48
      M4U Advert ID:
      Description
      4 Teeth Progressive Thumb (Full Rotation), fits 48” Bucket, CAT 324 329 Excavator, Pin ON,
      Features:
      Progressive Thumb (Full Rotation)
      4 Teeth Thumb, One Cylinder
      For Use with Pin ON bucket
      Fits 48” Excavator Bucket
      Thumb designed to accept OEM style parts (Including Cylinder and Seal Kits)
      Painted to match OEM equipment yellow
      90mm main pin
      Bedrock SKU: ET90-PO4T48
      Complete Thumb Set Including:
      Thumb Structure
      One Cylinder
      4 Teeth
      Complete Hardware
      Mounting bracket
      Specs:
      Overall Length: 1693 mm or 66.65 inches
      Width: 1038.8 mm or 40.9 inches
      Height: 711 mm or 28.0 inches