      2024 Thumb CATERPILLAR 320 EPT80-PO5T48
      Make:
      CATERPILLAR
      Platinum Member
      Listings: 1738
      Sellers Stock ID:
      EPT80-PO5T48
      M4U Advert ID:
      Description
      5 Teeth Non-Progressive Thumb (Partial Rotation), fits 48” Bucket, CAT 320 Excavator, Pin ON,
      Features:
      Non-Progressive Thumb (Partial Rotation)
      5 Teeth Thumb, One Cylinder
      For use with Pin ON bucket
      Fits 48” Excavator Bucket
      Thumb designed to accept OEM style parts (Including Cylinder and Seal Kits)
      Painted to match OEM equipment yellow
      80mm main pin
      Bedrock SKU: EPT80-PO5T48
      One Cylinder
      5 Teeth
      Specs:
      Length: 2019.3 mm or 79.5 inches
      Width: 1170.9 mm or 46.1 inches
      Height: 650.2 mm or 25.6 inches