      2024 Thumb CATERPILLAR 345 ET110-PO4T54
      SA, NSW - Delivers Nationally
      • +2
      Contact Seller
      Ask for Price
      Contact this seller for accurate pricing
      Finance Repayment Calculator
      Get a quote from our independent finance provider
      View Instant Finance Quote
      RENT IT NOW, OWN IT LATER.
      Your Alternative Pathway To Ownership.
      LEARN MORE >
      Category:
      Excavator Thumb
      Make:
      CATERPILLAR
      Model:
      345
      No. in Stock
      1
      Year:
      2024
      Member Since: Jul 2014
      Platinum Member
      Listings: 1738
      Sellers Stock ID:
      ET110-PO4T54
      M4U Advert ID:
      Description
      4 Teeth Pro Plus Thumb (Full Rotation), fits 54” Bucket, CAT 345 349 Excavator, Pin ON,
      Features:
      Pro Plus Thumb (Full Rotation)
      4 Teeth Thumb, One Cylinder
      For Use with Pin ON bucket
      Fits 54” Excavator Bucket
      Thumb designed to accept OEM style parts (Including Cylinder and Seal Kits)
      Painted to match OEM equipment yellow
      110mm main pin
      Bedrock SKU: ET110-PO4T54
      Complete Thumb Set Including:
      Thumb Structure
      One Cylinder
      4 Teeth
      Complete Hardware
      Mounting bracket
      Specs:
      Length: 2100.5 mm or 82.7 inches
      Width: 1099.8 mm or 43.3 inches
      Height: 680.7 mm or 26.8 inches