      KANG INDUSTRIAL WC67Y-30/1300A, Vertical Press Brake, NC Type Bending Machine with E21 System, 415V
      VIC, QLD
      Play Video
      Your browser does not support the video element. Kindly update it to latest version.
      Play Video
      Contact Seller
      Confirm with seller if additional costs apply
      Commercial Finance
      Estimate
      Per Week
      3.7% p.a.
      Rate From
      5 year term, 30% final payment. View disclaimer
      Category:
      Hydraulic Press Brake
      Make:
      KAKA
      Model:
      WC67Y-30/1300A
      No. in Stock
      10
      Year:
      Not specified
      Member Since: Feb 2021
      Silver Member
      Listings: 340
      Description
      Kang Industrial Hydraulic Vertical Press Brake
      E21 System NC type easy operation 2-Axis press brake, 30T Pressure, and 1300mm table width,
      WC67Y-30/1300 delivers 30 Ton pressure across the full width 1300mm table
      Easy to use programmable 2-axis Estun E21 controller, internal memory could hold 40 programs.
      The controller will keep a piece count for large projects
      Integrated safety light curtains help to prevent the accidents
      The moveable foot pedal leaves your hands free to position the material
      Motorized back gauge could show the position on the DRO
      Multi V-groove bottom dies on four sides
      Item No. 161201
      Model WC67Y-30x1300A
      Normal pressure 300 KN
      Max. working length 1300 mm
      Distance between uprights 940 mm
      Open height 320 mm
      Throat depth 190 mm
      Stroke 100 mm
      Worktable height 900 mm
      Main motor 4
      Hydraulic oil 70 L
      Dimension 180x130x230 cm
      Weight 2000 kg
      Read more
      Share
      • Facebook
      • Email a Friend
      Share this listing
      Facebook
      Twitter
      Email
      Copy Link
      Print
      Report
      Commercial Finance
      Estimate
      Per Week
      3.7% p.a.
      Rate From
      Get Instant Transport Quote
      Message Seller
      By clicking "Send Message" you are accepting the terms of our Privacy Policy and Terms of Use.
      Contact Seller ******0309 Show number
      M4U Advert ID: 872864
      For convenience revealing this phone number will share your contact details with each other
      Seller Details
      KANG INDUSTRIAL PTY LTD.
      Silver | Member Since: Feb 2021
      Show Phone Number
      Email Seller
      Location & Trading Hours
      KANG INDUSTRIAL PTY LTD.
      Read More
      Buyers Choice Award winner
      View (340) Listings
      Trading Hours
      Trading Hours
      • Mon: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Tue: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Wed: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Thu: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Fri: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Call 1300 63 70 60 for Weekend Visits
      Location
      3 WAYNE COURT,DANDENONG,VIC,3175,
      Kang Industrial Pty Ltd-QLD
      576 Boundary Road,Archerfield,QLD,4108,
      3.7% p.a.