      VIC, QLD
      Play Video
      • +7
      Play Video
      Contact Seller
      Confirm with seller if additional costs apply
      Commercial Finance
      Estimate
      Per Week
      3.7% p.a.
      Rate From
      5 year term, 30% final payment. View disclaimer
      Category:
      Hydraulic Press Brake
      Make:
      KAKA
      Model:
      WC67Y-63/2040A
      No. in Stock
      1
      Year:
      Not specified
      Member Since: Feb 2021
      Silver Member
      Listings: 340
      Description
      Kang Industrial Hydraulic Vertical Press Brake
      E21 System NC type easy operation 2-Axis press brake, 63T Pressure, and 2040mm table width,
      WC67Y-60/2040A delivers 63 Ton pressure across the full width 2040mm table
      Easy to use programmable 2-axis Estun E21 controller, internal memory could hold 40 programs.
      The controller will keep a piece count for large projects
      Integrated safety light curtains help to prevent the accidents
      Manual hydraulic crowning
      The moveable foot pedal leaves your hands free to position the material
      The motorized back gauge could show the position on the screen
      Multi V-groove bottom dies on four sides
      Specifications
      Item No. 161204
      Model WC67Y-63/2040A
      Normal pressure 630 KN
      Max. working length 2040 mm
      Distance between uprights 1600 mm
      Open height 385 mm
      Throat depth 250 mm
      Stroke 150 mm
      Worktable height 900 mm
      Main motor 5.5 kW
      Hydraulic oil 195 L
      Dimension 265x160x220 cm
      Weight 3950 kg
      Read more
      Share
      • Facebook
      • Email a Friend
      Share this listing
      Facebook
      Twitter
      Email
      Copy Link
      Print
      Report
      Commercial Finance
      Estimate
      Per Week
      3.7% p.a.
      Rate From
      Get Instant Transport Quote
      Message Seller
      By clicking "Send Message" you are accepting the terms of our Privacy Policy and Terms of Use.
      Contact Seller ******0309 Show number
      M4U Advert ID: 881543
      For convenience revealing this phone number will share your contact details with each other
      Seller Details
      KANG INDUSTRIAL PTY LTD.
      Silver | Member Since: Feb 2021
      Show Phone Number
      Email Seller
      Location & Trading Hours
      KANG INDUSTRIAL PTY LTD.
      Read More
      Buyers Choice Award winner
      View (340) Listings
      Trading Hours
      Trading Hours
      • Mon: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Tue: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Wed: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Thu: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Fri: 09:00 AM - 05:00 PM
      • Call 1300 63 70 60 for Weekend Visits
      Location
      3 WAYNE COURT,DANDENONG,VIC,3175,
      Kang Industrial Pty Ltd-QLD
      576 Boundary Road,Archerfield,QLD,4108,
      3.7% p.a.