      Yilmaz ACK420NPS/3 Up-Cut Saw
      Malaga, WA
      • +2
      Contact Seller
      Confirm with seller if additional costs apply
      Commercial Finance
      Estimate
      Per Week
      3.7% p.a.
      Rate From
      5 year term, 30% final payment. View disclaimer
      Category:
      Upcut Mitre Saws
      Make:
      YILMAZ
      Model:
      ACK420NPS/3
      Year:
      Not specified
      Member Since: Nov 2025
      Gold Member
      Listings: 70
      M4U Advert ID:
      Description
      Technical features
      420mm Diameter Blade
      Up to 140mm High Cutting Capacity
      200mm Wide Cutting Capacity 90°
      140mm Wide Cutting Capacity 45°
      50mm Wide Cutting Capacity 75°
      2.2kW (3HP) 3 Phase
      2 Vertical Pneumatic Clamps
      2 Horizontal Pneumatic Clamps
      Hydro Pneumatic blade feed with variable feed rate
      2 Hand safety operation
      Spray mist blade lubrication
      Air duster gun
      Electrical cutout on hood and blade access panel
      LED light in hood
      420mm 120T Saw blade included
      Additional information
      Weight: 260kg
      Dimensions: 86 × 98 × 150 cm
      Read more
      Share
      • Facebook
      • Email a Friend
      Share this listing
      Facebook
      Twitter
      Email
      Copy Link
      Print
      Report
      Commercial Finance
      Estimate
      Per Week
      3.7% p.a.
      Rate From
      Get Instant Transport Quote
      Message Seller
      By clicking "Send Message" you are accepting the terms of our Privacy Policy and Terms of Use.
      Contact Seller ******2927 Show number
      M4U Advert ID: 1184915
      For convenience revealing this phone number will share your contact details with each other
      Seller Details
      Precision Machinery Australia
      Gold | Member Since: Nov 2025
      Show Phone Number
      Email Seller
      Location & Trading Hours
      Precision Machinery Australia
      Gold | Member Since: Nov 2025
      Read More
      View (70) Listings
      Trading Hours
      Trading Hours
      • Mon: 07:00 AM - 04:00 PM
      • Tue: 07:00 AM - 04:00 PM
      • Wed: 07:00 AM - 04:00 PM
      • Thu: 07:00 AM - 04:00 PM
      • Fri: 07:00 AM - 04:00 PM
      • Closed Saturdays, Sundays and Public holidays
      Location
      Head Office
      Unit 1, 388 Victoria Road,,Malaga,WA,6090,
      3.7% p.a.