      2024 Thumb CATERPILLAR 320 ET80-PG4T42
      SA, NSW - Delivers Nationally
      • +2
      Contact Seller
      Ask for Price
      Contact this seller for accurate pricing
      Finance Repayment Calculator
      Get a quote from our independent finance provider
      View Instant Finance Quote
      RENT IT NOW, OWN IT LATER.
      Your Alternative Pathway To Ownership.
      LEARN MORE >
      Category:
      Excavator Thumb
      Make:
      CATERPILLAR
      Model:
      320
      No. in Stock
      1
      Year:
      2024
      Member Since: Jul 2014
      Platinum Member
      Listings: 1738
      Sellers Stock ID:
      ET80-PG4T42
      M4U Advert ID:
      Description
      4 Teeth Progressive Thumb (Full Rotation), fits 42” Bucket, CAT 320 Excavator, Pin Grabber,
      Features:
      Progressive Thumb (Full Rotation)
      4 Teeth Thumb, One Cylinder
      For Use with Pin Grabber bucket
      Fits 42” Excavator Bucket
      Thumb designed to accept OEM style parts (Including Cylinder and Seal Kits)
      Painted to match OEM equipment yellow
      80mm main pin
      Bedrock SKU: ET80-PG4T42
      Complete Thumb Set Including:
      Thumb Structure
      One Cylinder
      4 Teeth
      Complete Hardware
      Mounting bracket
      Specs:
      Overall Length: 1678mm or 66.06 inches
      Width: 1039 mm or 40.9 inches
      Height: 728.9 mm or 28.7 inches